Turistika a cykloturistika

Pokud máte rádi turistiku či cykloturistiku, okolí chalupy nabízí krásnou přírodu, louky, pastviny a lesy (které jsou plné hub, borůvek, malin a divé zvěře). Samozřejmostí jsou zde značené turistické trasy a značené cyklotrasy. Nejbližší stezkou je Štěpánovský čtyřlístek. Tato naučná stezka střední náročnosti je dlouhá 14 km. Začíná ve Štěpánově nad Svratkou u školy, vede kolem místních zajímavostí spojených s historickou těžbou barevných rud, informuje o okolních obcích a o dalších přírodních zajímavostech v blízkém a okolí. A opomenuta není ani lidová architektura. Východně od chalupy probíhá cyklostezka 5086, resp. 5089, severně od chalupy cyklostezka 5087. Asi nejkrásnější nenáročná cykloturistická projížďka začíná přímo na vírské hrázi, odkud vede po pravobřežní komunikaci směrem na obec Dalečín. Cesta nabízí takřka po celou dobu jedinečné výhledy na vírskou přehradu a je určena výhradně pro pěší turisty a cyklisty. Z Dalečína pak pokračuje po silničce směrem na Veselí, Hluboké, Korouhvici a po 23 kilometrech se vrací zpět na místo startu, tedy na hráz v obci Vír. Svým způsobem ale vůbec nezáleží na směru, kterým se z Víru vydáte, protože nádhernou přírodu tady najdete všude kolem.

 

  

 

V údolí řeky Svratky je také bikový region, který svými terény osloví především milovníky přírodních trailů, které doplňují upravené kopané úseky – Havlův trail (středně náročný, délka 713 m, výjezd 12 min, převýšení 103 m), wilderness trail Klubačice (středně náročný, délka 769 m, výjezd 8 min, převýšení 121 m), wilderness trail Zubštejn (lehký, délka 3 696 m, výjezd 34 m, převýšení 254 m).

V nedalekém okolí chalupy se nachází několik velice zajímavých turistických míst, které stojí za návštěvu. Ať už se za nimi vydáte pěšky nebo na kole, na jaře, v létě nebo na podzim, čekají vás pěkné zážitky.  

Vírská přehrada – Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu. Hlavním článkem souboru je betonová gravitační hráz výšky 66,2 m, její koruna je široká 9 m a dlouhá 390 m. Mohutná hráz Vírské přehrady je třetí nejvyšší v republice (od základové spáry 76,5 m).

 

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti v Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Krasová oblast zaujímá pruh devonských vápenců severně od Brna. Ráz zdejší krajiny je dán plošinami s množstvím závrtů, které oddělují hluboké kaňonovité žleby. Většina vod, která přitéká z nekrasové části Drahanské vrchoviny, mizí na hranicích vápenců v ponorech do podzemí, kde během dlouhého geologického vývoje vytvořila složité jeskynní labyrinty. Severní část Moravského krasu je odvodňována říčkou Punkvou a jejími zdrojnicemi. Nachází se zde jeskynní systém Amatérské jeskyně, který s navazujícími jeskyněmi měří přes 40 km, což jej řadí k nejrozsáhlejším jeskyním systémům ve střední Evropě. Ve střední části Moravského krasu je hlavním jeskynním systémem 12 km dlouhé Rudické propadání. Zde mizí pod zem vody Jedovnického potoka a zpět na zemský povrch vyvěrají až u Býčí skály v Josefově. V jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety. Pozoruhodné jsou rovněž nálezy rytin koní a bizonů na koňských žebrech z jeskyně Pekárny. Více informací najdete na http://www.moravskykras.net/


  

 

A pokud se na přírodu chcete podívat očima ptáků, můžeme vám vřele doporučit nádherné vyhlídky Klubačice a Hraběcí stolek nebo rozhledny Karasín a Horní les.