Adrenalinové zážitky

Via ferraty - v roce 2015 byly pro veřejnost oficiálně otevřeny 2 ferraty, tedy lezecké trasy zajištěné ocelovým lanem a železnými stoupacími prvky, díky kterým jinak neprůstupné skalní útvary zdolá i středně zdatný turista. O pět let později přibyla ferrata třetí. Obtížnost zajištěných cest je uváděna v rozmezí B–C, tedy mírně obtížné až obtížné, přičemž sestup je vždy lesní pěšinou. Vírské ferraty jsou spojeny do jednoho značeného turistického okruhu, který pohodovým tempem zvládnete za hodinu a půl. Pohyb na zajištěných cestách ve Víru je na vlastní nebezpečí a jen s patřičnou výbavou – minimálně ferratový set a přilba (vybavení si můžete zapůjčit v půjčovně přímo pod skálou).

 

Nedaleko rekreačního zařízení Borovinka u Bystřice nad Pernštejnem se nachází outdoorové centrum Domanín, který nabízí i lanový park. Lanový park v Domaníně funguje už od roku 2014 v nedalekém lese. Je určen dětem, mládeži, dospělým, jednotlivcům i kolektivům, sportovním klubům, zájmovým kroužkům a všem, kteří chtějí zažít netradiční zážitek. Velmi vhodný je i pro školní výlety. Programů se mohou účastnit děti od šesti let a 130 centimetrů. Nižší lanový park je pro děti od pěti let do 150 centimetrů. Lanový park se skládá z malého okruhu (5 stromů, 5 lanových překážek) a z velkého okruhu (28 stromů, 30 lanových překážek). Park je otevřen celoročně. Více informací najdete na https://www.outdoordomanin.cz

  

Sportovní areál Olešnice nabízí adrenalinové sportovní vyžití pro děti i dospělé po celý rok. Letní provoz ve Ski areálu zahrnuje širokou nabídku adrenalinových aktivit: travní káry a koloběžka, paintball, lukostřelba. K dispozici jsou 4 terénní káry a koloběžky. Délka trati je 500 metrů s převýšením přes 100 metrů nad mořem. Vlekem vás vytáhneme i s károu na svah, kde se sami odháknete speciálním mechanismem. Pak už jen stačí se otočit, není třeba ani vystupovat, či pomáhat káře při dodržení instrukcí obsluhy. A posléze jedete dolů. Máte k dispozici celý svah, není určena trasa jízdy. Můžete si jet po celé délce i šířce svahu. S koloběžkou je to obdobné.

  

Zatímco po většinu dne se voda v korytě Svratky jen líně plazí mezi trávou obrostlými kameny, v době výroby elektrické energie v místní hydroelektrárně se promění v jednu z nejdivočejších řek v ČR. Toho již řadu let využívají vodáci ze širokého okolí, kteří v horní části řeky, v těsné blízkosti hráze Vírské přehrady, vybudovali atraktivní vodácký kanál s řadou překážek. Součástí areálu se postupem času stal i improvizovaný vodácký kemp se základním zázemím, který najdete přímo na břehu řeky. Méně zdatní vodáci mohou divokou vodu v kanálu vynechat a do lodi nastoupit až v místě, kde se voda rozlévá do širšího koryta. Parkovat můžete u bývalé fabriky Rotter, naproti vírským skalám. Odtud se můžete vydat na přibližně kilometr a půl dlouhou plavbu končící ve vyrovnávací nádrži Vír II. Pokud jste zvyklí spojit vodácký výlet s koupáním, připravte se ve Víru na jednu opravdovou raritu. Díky tomu, že voda do řeky vytéká z přibližně 40metrové hloubky zdejší přehrady, i během parných letních dní nemívá více než 10°C.

Šikland je komplex tří zábavních areálů a je jeden z největších přírodních zábavních areálů v České republice. Zábavu i odpočinek tu najdou děti i dospělí. Největší je Šiklův mlýn (westernové městečko, kde se konají denně divadelní představení, westernová show, taneční vystoupení, přehlídky, ve čtvrtek také noční ohňová show a spoustu dalších akcí, ze kterých dýchá nálada divokého západu), další pak Motosport military offroad areál (nabízí motorový adrenalin všem příznivcům motorek, terénních aut i bojových vozidel) a strašidelný zámek Draxmoor (návštěvníky čekají tři patra se strašidelně-fantastickou expozicí a zámecké nádvoří). V areálu mohou zájemci nalézt i aquapark, zoopark, letiště, rybářskou zónu, sportovní hřiště, a hlavně mnoho atrakcí pro děti i dospělé. Více informací najdete na https://www.sikland.cz/